:: حفظ پرتفوی وافزایش بهره وری سرمایه گذاری ها،دومأموریت اصلی حوزه اقتصادی

حفظ پرتفوی و افزایش بهره وری سرمایه گذاری ها، دو ماموریت اصلی حوزه اقتصادی

معاون سرمايه گذاري و امور اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري، حفظ پرتفوي صندوق و افزايش بهره وري سرمايه گذاري ها را دو ماموريت اصلي اين حوزه عنوان کرد. 
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، محمود شهشهاني پور با اعلام اين مطلب گفت: از تعداد ۱۸۷ شرکت، صندوق در ۶۰ شرکت قدرت کنترلي دارد که بيشترين سهام يا عضويت در هيات مديره آن را در اختيار دارد. حدود ۶۰ شرکت حق مديريت بدون کنترل دارد و در ساير شرکت ها نيز سهام دار اصلي نيست.
شهشهاني پور با اشاره به دو ماموريت اصلي اين معاونت در صندوق بازنشستگي کشوري، گفت: از سال گذشته دو ماموريت از سوي مديرعامل صندوق براي اين معاونت تعريف شد. نخست حفظ پرتفوي صندوق تا ثروت کاهش پيدا نکند و دوم افزايش بهره وري سرمايه گذاري ها است که در اين خصوص سازماندهي مناسبي انجام شد.
وي با بيان اينکه ساختاري چابک، کوچک و کارآمد در معاونت اقتصادي صندوق ايجاد شده است، تاکيد کرد: با تشکيل هلدينگ هاي تخصصي، آيين نامه هاي مناسب و دقيقي براي ارتباط صندوق با هلدينگ ها و همچنين هلدينگ ها با شرکت هاي زيرمجموعه تهيه و ابلاغ شد. از سوي ديگر، طرح هاي اقتصادي و سرمايه گذاري براي اجرا در اين معاونت با دقت و به شکل علمي بررسي مي شود.
شهشهاني پور افزود: اجراي مجموع اين اقدامات، ضمن حفظ سرمايه موجود، افزايش سود حاصل از سرمايه گذاري ها را به دنبال داشت. درآمد سرمايه گذاري ها از ۸۰۰ ميليارد تومان که معادل پنج درصد پرتفوي به يک هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان در سال ۹۴ رسيد که بيش از ۱۰ درصد پرتفوي صندوق است.
وي با اشاره به تمرکز صندوق بر وصول مطالبات و بازگرداندن سرمايه هاي از دست رفته، يادآور شد: مطالبات صندوق از شرکت ها در سالهاي مختلف، در مجموع بيش از دو هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان تعيين شد که با محوريت دکتر اسلاميان وبخش حقوقي صندوق پيگيري وصول اين مطالبات دردستورکار قرار گرفت.
معاون سرمايه گذاري و امور اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري ايجاد ساختارهاي اقتصادي و آينده نگري در اين زمينه را از ديگر اقدامات معاونت اقتصادي و سرمايه گذاري صندوق عنوان و بيان کرد: نظام نرم افزاري جديدي پايه ريزي شده که براساس آن شرکت هاي بزرگ و اقتصادي صندوق تحت نظارت برخط قرار مي گيرند. براي ۴۰ شرکت اجراي اين سيستم پيش بيني شده است که تا پايان سال جاري در۲۵ شرکت بزرگ صندوق اجرايي مي شود. 
شهشهاني پور، خريداري بخشي از سهام شرکت بيمه ملت را از ديگر طرح هاي اجرا شده در حوزه سرمايه گذاري صندوق ذکر کرد و گفت: اين اقدام توسط هلدينگ مالي و با هدف توزيع بين بازنشستگان و شاغلين صندوق انجام شده است. همچنين سبدگرداني که در هلدينگ مالي اجرا شده، سبب شد تا با وجود کاهش شاخص هاي بورس، با پايش و مراقبت مستمر، هفته به هفته افزايش يافت.
وي خريداري پروپيلن جم را از اقدامات مهم هلدينگ انرژي صندوق عنوان کرد و گفت: در حال حاضر، ۷۵ درصد از مالکيت پروپيلن جم متعلق به صندوق بازنشستگي کشوري است که سرمايه گذاري ارزشمند هلدينگ انرژي صندوق محسوب مي شود. 
شهشهاني پور، ارتقا و بهبود ناوگان هواپيمايي شرکت آسمان، سرمايه گذاري و اجراي پروژه هاي ساختماني بهبود اقتصادي سبد توليد و استفاده از توليدات پربازده را ديگر اقدامات صورت گرفته در هلدينگ هاي صندوق دانست.

خبرنگار: سيد بهنام اخوت پور­­-95/9/18-منبع:www.cspf.irتعداد بازدید : 1749
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: دفتر یادگاری ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 14:36- 1399/5/16
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :

آدرس : خیابان مطهری، بعد از خیابان قائم مقام، شماره 251
تلفن تماس : +98 21 88 54 01 40 - 3            فکس : +98 21 88 53 01 00

               

 


تمامی حقوق این وب سایت برای هلدینگ بانک، بیمه و سهام محفوظ می باشد.
طراحی سایت و اجرا توسط شرکت پارس فناوران