:: پاسخ به پرسش های بازنشستگان درباره خریدسهام بیمه ملت
هلدينگ مالي صندوق بازنشستگي کشوري، به پرسش هاي بازنشستگان کشوري درباره خريد سهام بيمه ملت و شرايط و ضوابط مربوط به آن، پاسخ داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، با اعلام شرايط فروش بخشي از سهام بيمه ملت به بازنشستگان کشوري، پرسش هاي متنوعي در بين جامعه بازنشستگان مطرح شد که بر اين اساس، هلدينگ مالي به عنوان متولي طرح، پاسخ تعدادي از پرسش هاي عمده مطرح شده را اعلام کرد. همچنين بازنشستگان کشوري مي توانند براي کسب اطلاعات بيشتر يا طرح سوالات خود در ساعات اداري با شماره تلفن هاي ۸۸۵۴۰۱۴۶ - ۸۸۵۴۰۱۴۷ - ۸۸۵۴۰۱۴۸ – ۸۸۵۴۰۱۴۹ تماس بگيرند. 
هلدينگ مالي صندوق بازنشستگي کشوري، در پاسخ به اين پرسش که «چرا اولويت، خريد سهام شرکت بيمه براي بازنشستگان بود» اعلام کرد: چون بيمه ها به عنوان کسب و کاري خدمت محور و به لحاظ ارايه خدماتي بيمه اي همواره مورد رجوع عموم مردم بوده و بخشي از سبد هزينه خانوار مربوط به هزينه هاي بيمه است، طبيعي است، در صورت مشارکت بازنشستگان محترم در سهام يک شرکت بيمه و اخذ خدمات مورد نياز بيمه اي خود، خانواده و نزديکان از اين شرکت مي تواند علاوه بر برخورداري بازنشسته سهامدار از خدمات و تخفيفات ويژه بيمه اي که اختصاصاً قابل ارايه به سهامداران خواهد بود، بازنشسته سهامدار از بابت دريافت اين خدمات ارزان تر و ويژه به طور مستقيم در سود شرکت بيمه شريک بوده و از عوايد مالي آن برخوردار شود.
همچنين در پاسخ به سوال «چرا در بين شرکت هاي بيمه هاي موجود شرکت بيمه ملت خريداري شد» تاکيد کرده است: گزينه هاي زيادي براي خريد سهام و اختصاص به بازنشستگان توسط چندين تيم خبره مورد بررسي قرار گرفت، اما در نهايت بيمه ملت با توجه به سه معيار زير انتخاب شد:
۱-با توجه به سوابق سهامداري صندوق، امکان ارائه خدمات مناسب تري به بازنشستگان محترم در اين شرکت فراهم خواهد بود.
۲- ارزش قابل ملاحظه براي سرمايه گذاري بازنشستگان و قابليت خريد و فروش سهم اين شرکت از طريق بازار بورس فراهم است. 
۳- امکان کنترل مديريتي آن به منظور پياده سازي طرح هاي خدمت محور به بازنشستگان از يک سو و داشتن ساختار مناسب براي انتقال تدريجي کل امور بيمه اي حداقل صندوق بازنشستگي کشوري به اين شرکت امکان پذير خواهد بود.

اين هلدينگ با اشاره به اين سوال که «سهام به چه قيمتي به بازنشستگان اختصاص مي يابد» خاطرنشان کرده است: حدود ۱۲,۵درصد سهام بيمه ملت از شرکت کسب و کار سبا (زير مجموعه بيمه ايران) به قيمت هر سهم ۲۰۲ تومان به صورت يکجا خريداري شد. شايان ذکر است خريداري اين ميزان سهم به صورت تدريجي و از فروشندگان خرد به دليل صرف زمان طولاني به شدت موجب افزايش قيمت مي شد، دليل تفاوت اندک قيمت مذکور در روز معامله با قيمت خرده فروشي سهم در تابلو بورس، يکجا بودن سهم و بلوکي بودن آن بوده و به نظر مي رسد اين تفاوت اندک نيز تا زمان تخصيص سهم به بازنشستگان محترم کمتر شود.
همچنين در پاسخ سوال «ارزش واقعي قيمت هر سهم بيمه ملت چقدر است»، اعلام شده است: طبق ارزش گذاري سهام توسط مراجع رسمي بدليل برخورداري بيمه ملت از ارزش روز و بالاي دارايي، قيمت ذاتي اين سهم به مراتب از ارزش معامله و روز سهام بالاتر است.
پرسش ديگر بازنشستگان درباره «منابع مالي اختصاص يافته و اقساط خريد سهام» است که در پاسخ، اينگونه بيان شده است: منابع لازم با مساعدت هيات مديره و مديرعامل صندوق به صورت قرض الحسنه براي بازنشستگان تخصيص يافته و اقساط سهام به صورت ۳۶ ماهه و بدون هيچگونه بهره اي دريافت مي شود.
هلدينگ مالي صندوق بازنشستگي کشوري با اشاره به پرسش «مقدار هر قسط چقدر خواهد بود» اعلام کرده است: با توجه به اينکه ميانگين حقوق بازنشستگان حدود يک ميليون تومان است، مقرر شد که بر مبناي سقف ۲ درصد از متوسط حقوق ساليانه (معادل۲۰ هزار تومان) به عنوان حداکثر مبلغ کسر اقساط ماهانه محاسبه شود که براي همه افراد يکسان است. در واقع به هر بازنشسته درحدود ۷۲۰ هزار تومان براي سه سال وام بدون بهره، براي خريد اين سهام اختصاص داده شده که ماهانه حدود ۲۰ هزار تومان به صورت مساوي و بدون افزايش تا سه سال از حقوق بازنشسته داوطلب کسر مي شود.
درباره پرسش «مالکيت اين سهام چگونه است» نيز تصريح شده است: سهام بلافاصله پس از دريافت کد سهامداري از سازمان بورس براي تک تک سهامداران به نام بازنشستگان محترم شده و به کد سهامداراي آنها منتقل مي شود. ولي تا زمان اتمام اقساط اين سهام طبق مقررات در وثيقه صندوق بازنشستگي باقي مانده، اما کليه حقوق مالي سهام از جمله سود مجامع به حساب مستقيم بازنشستگان از طريق شرکت بيمه ملت همانند ساير سهامداران فعلي واريز مي شود و صندوق در باره حقوق مالي آن هيچ دخالتي ندارد.
يکي ديگر از سوالات بازنشستگان به «سود شرکت بيمه ملت در سال هاي گذشته و چگونگي تقسيم آن» اشاره داشته که هلدينگ مالي در پاسخ به اين پرسش، يادآور شده است: ميانگين سود نقدي سالهاي گذشته بيمه ملت ۲۰ تومان به ازاي هر سهم بوده است اين در حالي است که مقداري از افزايش سرمايه شرکت هم از ذخيره مازاد سود هاي تقسيم شده سالهاي گذشته تامين و تعدادي سهام جايزه نيز علاوه بر سود هاي ساليانه به سهامداران تا کنون هديه شده است 
درباره «فرآيند ثبت نام سهام بيمه ملت» نيز اينگونه توضيح داده شده است: فرآيند ثبت نام از طريق سايت صندوق بازنشستگي کشوري از تاريخ ۱ دي ماه لغايت ۱۵ دي ماه ۹۵ آغاز مي شود. لازم است فرم درخواست در سايت صندوق و سامانه ثبت نام قرار داده شده که مي بايست توسط بازنشسته محترم يا هر يک از افراد خانواده البته با حضور شخص بازنشسته تکميل و پس از چاپ، امضاء و توسط پست سفارشي به هلدينگ مالي صندوق بازنشستگي کشوري ارسال شود. لازم به ذکر است که سازمان بورس تنها به درخواست هايي که فرم مربوطه توسط پست سفارشي مستقيماً به هلدينگ مالي واصل شود، ترتيب اثر داده خواهد داد.
هلدينگ مالي صندوق در ادامه پاسخ به سوالات متداول بازنشستگان از جمله «آيا فقط بازنشستگان صندوق بازنشستگي کشوري مي توانند سهام را خريداري کنند» تاکيد کرده است: خريد سهام فقط متعلق به بازنشستگان عضو صندوق بازنشستگي کشوري است و بازنشستگان ساير صندوق ها نمي توانند از اين امکان بهره مند شوند.
همچنين پاسخ هلدينگ مالي به اين پرسش که «آيا بازنشستگان فقط به نام خود مي توانند سهام را خريداري کنند» مثبت است: سهام فقط به نام شخص بازنشسته خواهد بود.
هلدينگ مالي صندوق بازنشستگي کشوري همچنين تاکيد کرده است: پاسخ پرسش هاي بازنشستگان را به صورت مستمر، به روز مي کند.

تاریخ:1395/9/26

منبع:www.cspf.irتعداد بازدید : 1875
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: دفتر یادگاری ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 11:37- 1399/3/8
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :

آدرس : خیابان مطهری، بعد از خیابان قائم مقام، شماره 251
تلفن تماس : +98 21 88 54 01 40 - 3            فکس : +98 21 88 53 01 00

               

 


تمامی حقوق این وب سایت برای هلدینگ بانک، بیمه و سهام محفوظ می باشد.
طراحی سایت و اجرا توسط شرکت پارس فناوران