THC

111

:: در آمد بازنشسته ها بیشتر می شود - 1396/05/11خبر خوش مدیر عامل هلدینگ بانک ،بیمه وسهام صندوق بازنشستگی برای بازنشستگان کشوری:

در آمد بازنشسته ها بیشتر می شود

((محمود طهماسبی کهیانی)) مدیرعامل هلدینگ بانک،بیمه وسهام صندوق بازنشستگی کشوری از آن دسته افرادی است که به قول خودش،روش های روش های سرمایه گذاری را خوب می داند وبه خوبی واقف است که چطور می توان از شرایط معمولی بهره مالی برد. نمود این شعار را نیز می توان در تک تک طرح هایی که برای هلدینگ بانک ،بیمه وسهام داده است، یافت. مثلا همین سهامدار کردن بازنشستگان کشوری در بیمه ملت، یا واگذاری رایگان بیمه آتش سوزی به آنان و دیگر برنامه هایی که طی گفت وگویی نه چندان طولانی به همه آنها پرداخت.طهماسبی هدف اصلی برنامه های خود را استقلال مالی بازنشسته ها و عدم وابستگی بی چون وچرای آنان به حقوق بازنشستگی خود در عین تکریم بازنشستگان می داند. موضوعی که دربند سوم ماده منشور6 کهنسالی نیز مورد تاکید قرار گرفته است وقانون گذار در این ماده می گوید((در صورتی که در آمد و توانایی مالی سالمند کفایت رفع نیازهای اورا نکند، باید از حمایت رفاهی قانونی بهره مند شود.)) طهماسبی وتیمی که از آنها به خوبی یاد می کند، دقیقا در پی چنین هدفی هستند. این مدیر عامل جوان در گفت وگو با نشریه((ثمر)) خبرهای خوبی برای بازنشستگان کشور دارد.

برای شروع، کمی درباره هلدینگ بانک،بیمه وسهام صندوق بازنشستگی توضیح داده واهداف ودلیل خلق آن را بفرمایید.

هلدینگ بانک،بیمه وسهام یکی از هلدینگ های شش گانه مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری محسوب می شود که با توجه به حجم عظیم گردش مالی صندوق و نیاز تامین مالی شرکت های این مجموعه تاسیس شده است.

ضرورت ایجاد برخی موسسات پولی، مالی واعتباری ازجمله بانک ،بیمه و لیزینگ در چنین سیستمی انکار ناپذیر است. از این رو هدف از شکل گیری این هلدینگ اقدام برای تامین مالی، تاسیس و مدیریت این شرکت هاست. هلدینگ بانک وبیمه وسهام صندوق بازنشستگی، بر اساس بررسی های کارشناسانه فضای کسب وکار داخلی و بین المللی و با نگاه دقیق به نیازهای اختصاصی این مجموعه، در راستای تکمیل زنجیره ارزش و همچنین کنترل استراتزیک و نظارت بر شرکت های تابعه شکل گرفته است.

مدتی است روی واگذاری سهام بیمه ملت به بازنشسته ها تمرکز کرده اید،چرا چنین برنامه ای را در دستورکار خود قرار دادید؟

آرزو و هدف بنده این است که بازنشستگان کمترین وابستگی را به حقوقی که از صندوق دریافت می کنند، داشته باشند وبرای تحقق این هدف برنامه های زیادی دارد. واگذاری سهام بیمه ملت به این اقشار نیز درهمین راستا قرار دارد. همه آنهایی که به نوعی با بازنشستگان سروکار دارند، به خوبی می دانندکه این افراد به لحاظ درآمد وابسته به حقوقی هستند که صندوق به آنها می دهد وگاهی تاخیر چند روزه در پرداخت مشکلاتی برای آنها ایجاد می کند. البته اکنون حقوق ها به موقع پرداخت می شود، اما منظور و تاکید بنده بر میزان و حجم وابستگی بازنشستگان به دریافتی خود از صندوق بازنشستگی است.

منظور شمااین است که سهام بیمه ملت، برای بازنشستگان درآمد زاست؟

دقیقا همین منظور را دارم. راه استقلال مالی بازنشسته ها کاملا مشخص است، آن ها باید منبع درآمدی داشته باشند، یعنی هرماه علاوه برحقوق بازنشستگی بتوانند برای خود منبع درآمدی دیگری داشته باشند. به هر حال بخش زیادی از بازنشسته های کشور تجربه، تخصص وتوانایی کارکردن را دارند، منتهی نمی توانند روزی 1 الی 12 ساعت کارکنند، به خاطر همین ما طرحی ارائه داده ایم که با زمان بسیار اندک بتوانند در آمد کسب کنند.

دقیقا چطورمی توانند درآمد داشته باشند و میزان آن چقدر است؟

روش کار بسیار ساده است، بازنشسته ها از تخفیف بیمه برخوردار هستند، وقتی هم که سهامدار بیمه باشد از تخفیف بیشتری بهره مند خواهدشد، کافی است وقتی یکی از اعضای خانواده یا دوستان آنان درصدد تمدید بیمه های خود، مانند بیمه عمر، بیمه خودرو یا سایر بیمه هاست، فرد بازنشسته بیمه ای که سهام آن را دارد به متتقاضی پیشنهاد دهد. به این ترتیب متقاضی از تخفیف بیشتری بهره می برد سهم بازنشسته می شود. البته میزان آن نیز مشخص نیست و بستگی به تعداد افرادی دارد که فرد بازنشسته برای بیمه شدن به شرکتی که سهام آن را دارد، معرفی می کند.

منظور شما از تخفیف بیشتر چیست ؟

هر بازنشسته از بیمه تخفیف دریافت می کند که شامل افراد خانواده وی که برای بیمه معرفی شده اند، نیز می شود. تخفیف ویژه دیگری نیز سهم بازنشسته ای است که سهام شرکت بیمه دانا را دارد. به این ترتیب متقاضی معرفی شده از سوی بازنشسته، می تواند از دو ردیف تخفیف استفاده کند. در این میان عددی که عاید بازنشسته می شود به خصوص در ابتدای کار ممکن است خیلی چشمگیر نباشد؛اما با دخیل کردن شرکت های بزرگتر و افزایش فعالیت های بازنشسته این دریافتی افزایش می یابد. این مورد شروع هدفی است که به این اشاره کردم و وابستگی تمام و کمال بازنشسته به حقوق بازنشستگی خود را کاهش می دهد. این طرحی بود که با بیمه شروع کردیم و امیدواریم شرایط به شکلی پیش برود که بتوانیم بقیه طرح ها را نیز اجرایی کنیم.

از کدام طرح ها حرف می زنید؟

سه طرح دیگر شامل لیزینگ خودرو، لیزینگ تجهیزات پزشکی و کالاهای منزل را نیز در دستور کار قرار داده ایم که شرایط آن تا یک ماه دیگر از سوی هلدینگ اعلام می شود.

از بازنشسته های کارآفرین هم حمایت می کنید؟

به طور حتم. هر بازنشسته می تواند طرح های کارآفرینی یا هر طرح سودآوری که دارد را به هلدینگ ارائه کند. طرح بررسی شده و در صورت تأیید مورد حمایت هلدینگ قرار می گیرد.

بازنشسته ها از طرح بیمه ای که ارائه کرده اید، استقبال کرده اند؟

یک میلیون و سیصد هزار نفر عضو صندوق بازنشستگی کشور هستند. برآورد ما حمایت 7 درصدی از این طرح ها بود؛اما مورد استقبال 10 درصد از بازنشسته ها قرار گرفت که عدد قابل قبولی است. به عبارتی 130 هزار بازنشسته  سهام بیمه ملت را دریافت کردند.

وضعیت استقبال بیمه آتش سوزی به چه شکلی است؟

همین تعداد از این بیمه هم استقبال کرده اند. البته به نظر بنده میزان اطلاع رسانی در این حوزه کم بوده است؛زیرا به محض پایان یافتن مهلت ثبت نام تعداد زیادی متقاضی کسب این بیمه شدند. به این افراد هم نوید می دهم که به زودی دوباره این امکان برای بازنشستگان یعنی استفاده از "بیمه آتش سوزی رایگان" فراهم می شود.

بد نیست نکته ای را مدنظر داشته باشید، ما نگاه کمّی به خدمات و طرح هایی که ارائه می کنیم، نداریم؛ به نظر ما تعداد مهم نیست، بلکه کیفیت و میزان بهره برداری بازنشستگان از این بیمه هاست که اهمیت دارد. در اصل افرادی که در این طرح ثبت نام کرده اند، سفیران صندوق هستند و کار اصلی آنها آگاه کردن سایران از مزایای این طرح ها و جذب آنها به بهره مندی از بیمه است.

در گفته های خود به طرح هایی مثل لیزینگ خودرو و لوازم منزل اشاره کردید، این طرح ها چه خدماتی به بازنشستگن ارائه می کنند؟

در طرح لیزینگ خودرو، شرکت ایران خوردو خودروهای اقساط را با سود بسیار پایین تر از آنچه وارد بازار می کند، در اختیار بازنشستگان قرار می دهد. در حوزه لوازم منزل نیز اوضاع به همین منوال است. به عبارتی شرکت های معتبر تولیدکننده لوازم منزل به صورت اقساط کم بهره و درازمدت کالاهای مورد نیاز بازنشسته را در اختیار وی قرار می دهند. این شرکت ها به خوبی نسبت به سودی که بازنشستگان برای آنها دارند، واقف بوده و در فضای اقتصادی افراد فعالی از آن استقبال می کنند.
تعداد بازدید : 3448
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...