THC

111

:: گام های اصلاحی در صندوق بازنشستگی کشوری - 1396/05/22مديرعامل صندوق بازنشستگي کشوري، در گفت و گوي اختصاصي با روزنامه ايران که در شماره امروز (شنبه)،96/05/21منتشر شده، از وضعيت اين صندوق، بازنشستگان تحت پوشش آن و گام هاي اصلاحي صندوق براي برون رفت از بحران کنوني سخن گفته است.
صندوق بازنشستگي کشوري بخشي از مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي است که تخلفات مالي سنگين و متعددي در اين مجموعه‌ طي مديريت دولت‌هاي نهم و دهم اتفاق افتاد و در دولت يازدهم سر باز کرد که براي آنها پرونده‌هاي بيشماري در دادستاني و قوه قضائيه تشکيل شد.محمود اسلاميان، مديرعامل اين صندوق، معتقد است که فجايع بسياري در دولت گذشته رخ داده بود که سبب شد بازنشستگان فشار بسياري تحمل کنند و هر روز بر مشکلاتشان افزوده شود و به دليل بي‌توجهي مسئولان وقت، حقوق آنها نسبت به نرخ تورم سرسام‌آور آن زمان افزايش نيافت. اين شرايط باعث شد تا قدرت خريدشان بين سال‌هاي ۸۶ تا ۹۲ معادل ۶۷,۷ درصد کاهش پيدا کند و در نتيجه، آنها هر روز اعتراض و تجمع مي‌کردند. وي مي‌گويد: در چنين شرايطي تخلفات بسياري رخ داد که مي‌توان به پرونده‌هايي مانند پرونده تخلف ۲۵۰ ميليون يورويي نفتکش‌هايي که خريداري آن بدون هيچ تضميني به يک يوناني واگذار و به بهانه بيماري‌اش رها شد و از کشتي تا زمين‌هاي ميني‌سيتي، خيابان فرشته، عظيميه کرج و چادگان در استان اصفهان که در دولت گذشته به‌عنوان اجاره يا فروش، به قيمتي ناچيز و حدود يک دهم بهاي واقعي‌اش به برخي افراد واگذار شده بود، اشاره کرد که در دولت يازدهم با مساعدت قوه‌قضائيه و دادستاني بسياري از آنها مورد پيگيري قرار گرفت و به نتيجه رسيد.گفت‌و‌گوبا اين مقام مسئول در صندوق بازنشستگي کشوري را درباره وضعيت بازنشستگان در گذشته و حال مي‌خوانيد:
*در ابتداي دولت يازدهم، صندوق بازنشستگي کشوري چه شرايطي داشت و چه کارهايي در آن، طي سال‌هاي اخير انجام شده است؟ 
اين صندوق حدود يک ميليون و ۳۰۰ هزار نفر بازنشسته و مستمري بگير دارد که اعضاي بازنشسته‌ صندوق جزو کارمندان دولت، دانشگاهيان، کارمندان قوه‌ قضائيه، شهرداري‌ها (بجز شهرداري تهران) و... هستند و بنابراين هر تخصصي که تصور کنيد در اين صندوق وجود دارد. در سال‌هاي دولت گذشته، بازنشستگان فشار زيادي را تحمل کردند، به‌عنوان مثال در سال ۱۳۹۱ نرخ تورم سالانه ۳۱,۱ درصد اعلام شد، اما حقوق بازنشسته‌ها ۱۵ درصد افزايش يافت. يعني طي يک سال قدرت خريد بازنشسته‌ها ۱۵ درصد کاهش پيدا کرد. در مجموع طي دولت‌هاي نهم و دهم قدرت خريد بازنشستگان حدود ۶۷.۷ درصد کاهش پيدا کرد که فشار سنگيني به بازنشستگان وارد شد و همين سبب شد تا در ابتداي دولت يازدهم تقريباً هر روز اعتراض يا تجمعي در اين زمينه وجود داشته باشد که به نظرم حق با بازنشستگان بود. 

*در چنين شرايط سختي که بر صندوق و اعضاي آن حاکم شده بود، چه کاري براي برگرداندن حقوق و اموال بازنشستگان انجام شد؟ 
مشکلات در اين زمينه دو دسته بود. يکي تصرف‌هاي برخي از نهادها بود و ديگري اينکه ستاد منسجم اقتصادي در صندوق وجود نداشت؛ چند هلدينگ که تخصصي‌ هم نبودند، کاملاً مخلوط شده بودند، بنابراين، در وهله نخست، ساختار اقتصادي در هيأت امنا ايجاد و اصلاح شد. چراکه سرمايه حدود ۲۰ هزار ميليارد توماني نياز به ستاد مرکزي منسجم و هلدينگ‌هاي تخصصي دارد. ساختار اقتصادي مناسب يعني هلدينگ‌هاي تخصصي در حوزه‌هاي مالي، انرژي و... که ساماندهي شدند و از مديران توانمند و متخصصان استفاده شد. به‌عنوان مثال، سه سال گذشته، در شرکت هواپيمايي آسمان که تا پيش از آن هر روز اعتصاب بود و ۲۵ فروند هواپيماي آسمان در دولت سابق به ۹ فروند تبديل شده بود و از سوي ديگر حدود ۷۰۰ نيرو هم به آن اضافه شده بود، بنابراين گردش مالي ۹ فروند هواپيما، پاسخگوي ۳۰۰۰ نفر پرسنل اين شرکت نبود. طي سه سال گذشته، تعداد هواپيما‌ها در شرکت آسمان به ۲۲ فروند رسيد و همچنين قرارداد اجاره هفت ايرباس بسته شده که از سال آينده با تصويب مجوز آن، بتدريج وارد کشور مي‌شوند. همچنين قرارداد ۳۰ فروند بوئينگ بسته شده است. سيستم BI طراحي شده که در حال نصب و راه‌اندازي است تا در قالب ساختار تعريف شده، ورودي و خروجي شرکت در ابعاد مختلف کنترل شود. 

*درباره ديگر تخلفات ازجمله پرونده نفتکش‌ها و زمين‌هايي که به نام اجاره يا فروش واگذار شده بود و در دادستاني براي آنها تشکيل پرونده شده بود، صحبت کنيد. چه اقداماتي در اين راستا انجام شد و دادستاني و قوه قضائيه در اين زمينه چقدر همکاري کردند؟ 
يکي از اتفاق‌هايي که در دولت گذشته رخ داده بود، فروش زمين ۳۰۰ ميليارد توماني ميني سيتي به قيمت ۳۰ ميليارد تومان بود. اسناد اين پرونده در دادستاني تهران موجود است و شخص دادستان مساعدت بسياري در برگرداندن اين اموال به مجموعه صندوق کرد. از ديگر موارد، زمين چهار هزار متري خيابان فرشته تهران بود که ارزشي حدود ۱۶۰ ميليارد تومان داشت، اما به قيمتي حدود ۳۰ ميليارد تومان فروخته شده بود و در اين دولت معامله آن لغو شد و آن را برگردانديم. در عظيميه کرج نيز همين اتفاق افتاده بود که بازگردانده شد. پنج ملک ديگر که در استان‌هاي گلستان، هرمزگان، اصفهان و آذربايجان شرقي از سوي اشخاص حقيقي و حقوقي تصرف شده بود، نيز در دو سال اخير پس گرفته شد. در استان اصفهان يک محدوده‌ بزرگ به مساحت ۱۰۰ هزار متر مربع در منطقه چادگان وجود داشت که در سال ۸۲ شهرداري آن را اجاره کرده بود که مي‌بايست در سال ۸۶ ملک را تخليه مي‌کرد، اما به تعهداتش عمل نکرد و تا سال ۹۵ ملک تخليه نشد؛ در نهايت در خردادماه امسال از طريق مراجع قضايي استان اصفهان، حکم تخليه و خلع يد شهرداري صادر و در دستور کار قرار دارد. همچنين يکي از املاک تجاري- اداري صندوق بازنشستگي کشوري به مساحت ۳۲ هزار متر و ارزش کارشناسي ۴۲ ميليارد تومان در بندرعباس تصرف شده بود که اين زمين نيز با هماهنگي شهرداري بندرعباس رفع تصرف شد. در اين سال‌ها ملکي با کاربري تجاري– اداري متعلق به صندوق در شهر تبريز به ارزش ۵۳ ميليارد تومان از سوي متروي تبريز و اشخاص حقيقي تصرف شده بود و شهرداري براي اين ملکي که مترو آن را تصرف کرده بود، مجوز تراکم داده بود که خوشبختانه پس از پيگيري‌هاي مستمر، اين ملک به اموال صندوق بازگردانده شد. در گرگان هم دو پلاک در مجموع با مساحت هشت هزار مترمربع و ارزش ۱۵ ميليارد تومان از تصرف نهادهاي دولتي خارج شد.در صندوق بازنشستگي کشوري مجموعه حقوقي قوي ساماندهي شده و علاوه بر اين اقدامات، اکثر زمين‌هاي ايرانگردي و جهانگردي که سندي هم نداشتند، سنددار شدند. دو پرونده ديگر نيز باقي مانده که با مکاتبات و پيگيري‌هايي از طريق دولت و قوه قضائيه اميدواريم آنها نيز حل شود. يکي از آنها طرح نفتکش است که در دولت گذشته ۲۵۰ ميليون يورو به يک يوناني داده شده که ماحصل آن فاجعه‌اي بيش نيست؛ چرا که هيچ ضمانتي از اين فرد دريافت نشده و هم‌اکنون وضعيت به گونه‌اي است که پنج فروند کشتي وجود دارد و براساس آن قرارداد، حدود ۱۸۰ ميليون يورو خسارت به کشور وارد شده است و جالب‏تر اينکه افرادي که چنين تصميمي گرفته‌اند، حضور دارند و آزاد هستند. در واقع اين قرارداد و مبلغي که به فرد يوناني داده شده به بهانه تحريم و دور زدن آن بوده است که برخي مي‌خواستند با اين پوشش، پول را به اين فرد بدهند تا آن را بالا بکشد و با او ببندند. اگر اينگونه نبود مي‌توانستند از راه‌هاي ديگري مانند ثبت شرکت‌هاي صوري و ايرانيان مقيم خارج از کشور استفاده کنند تا بتوانند با قراردادي منطقي تضامين لازم را از آن شخص دريافت کنند. متأسفانه اين يوناني بازداشت شد و سپس اعلام کردند که مريض است، او را رها کردند و او هم فرار کرد. انتظار مي‌رود اين فسادها پيگيري شده و مطالبات و حقوق بازنشستگان صندوق و بيت‌المال بازگردانده شود.ب
*با توجه به بحراني که براي اين صندوق و برخي محدوديت‌هاي مالي دولت وجود دارد، به نظر مي‌رسد، صندوق بازنشستگي روزهاي بسيار سختي براي تأمين و پرداخت حقوق داشته است، در اين زمينه چه کارهايي طي چهار سال گذشته انجام شد و تا چه اندازه وضعيت بهبود پيدا کرد؟ 
بايد به خاطر اقدامات اصلاحي دولت، طي چهار سال گذشته از دولت يازدهم و همه مسئولان تشکر کرد. چرا که در درجه نخست، دولت تورم را کنترل کرد و در نتيجه مسير طي شده در تورم، متوقف شد، بدين معني که طي اين سال‌ها پرداختي‌هاي صورت گرفته بيشتر از نرخ تورم بود، معادله در اين زمينه کاملاً گوياست. به‌عنوان نمونه، در سال ۱۳۹۲ حداقل حقوق بازنشستگان ۴۹۵ هزار تومان بود که در حال حاضر به يک ميليون و ۱۵۰ هزار تومان رسيده است. در سال‌جاري ۱۰ درصد ديگر نيز به حقوق بازنشستگان اضافه شد که بالاتر از نرخ تورم کشور بود و کمک بزرگي به زندگي اين اقشار جامعه محسوب مي‌شود. در سال گذشته براي جبران عقب‌ماندگي در زمينه حقوق و دريافتي بازنشستگان، ۶۰۰ ميليارد تومان پرداخت شد که در سال‌جاري اين رقم به دو هزار و ۲۰۰ ميليارد رسيد و در نتيجه ميانگين کل حقوق بازنشستگان با در نظر گرفتن طرح پلکاني و بازنشستگاني که حقوق پايين‌تري داشتند و درصد بالاتري به آنها تعلق مي‌گرفت، ۱۸,۵ درصد افزايش داشت که اين واقعاً اتفاق خوبي بود و گرچه هنوز به صورت کامل جبران نشده اما اميدواري و رضايت در بازنشستگان ايجاد کرده است. 
*صندوق بازنشستگي کشوري در دولت يازدهم، چه اقداماتي در حوزه فرهنگي و رفاهي براي بازنشستگان انجام داده است؟ 
در زمينه درماني و بيمه‌هاي تکميلي با وجود اينکه از سه سال گذشته مجلس بودجه‌اي براي آن تعريف نکرد، همچنان اين خدمات ارائه شده و روند بهبود اين خدمات ادامه دارد. در زمينه سفرهاي زيارتي و سياحتي بازنشسته‌ها نيز که در گذشته سالانه حدود ۴۰ هزار سفر بود، اکنون به حدود ۷۰ هزار سفر رسيده و عتبات عاليات نيز به سفرها اضافه شده است. يکي ديگر از اقداماتي که در اين راستا انجام شد، ميزان و چگونگي اعطاي تسهيلات قرض‌الحسنه به بازنشستگان بود که در سال ۱۳۹۲ حدود ۸۰ ميليارد تومان در قالب ۴۰ هزار تسهيلات دو ميليون توماني بود که در سال گذشته اين رقم به حدود ۷۵۰ ميليارد تومان در قالب ۲۵۰ هزار تسهيلات سه ميليون توماني رسيده است. از ديگر اقدامات مناسب در حوزه رفاهي بازنشستگان، راه‌اندازي اماکن تفريحي، فرهنگي و آموزشي به نام خانه اميد در استان‌ها و شهرستان‌هاي مختلف است.
تعداد بازدید : 2566
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...