:: استراتژی های راهبردی صندوق بازنشستگی کشوری در بورس اعلام شد


مديرعامل هلدينگ بانک،بیمه وسهام صندوق بازنشستگي کشوري با اعلام استراتژي هاي اين صندوق در بورس گفت: ارزش سبد سهام اين هلدينگ در ۷ ماهه نخست امسال ۱۷ درصد رشد داشته است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري به نقل از سايت بورس۲۴، محمود طهماسبي، گفت: ارزش روز دارايي هاي صندوق بازنشستگي کشوري در خرداد ماه ۹۵ در حدود ۸۶ هزار ميليارد ريال بود که اين ميزان در پايان سال ۹۵ به حدود ۹۵ هزار ميليارد ريال رسيده که رشدي معادل ۱۰ درصدي دارد. اين ميزان با احتساب سود نقدي حاصل شده، رشد ۲۰ درصدي پرتفوليوي صندوق را نشان مي دهد.
طهماسبي ادامه داد: پرتفوي بورسي صندوق در هفت ماهه ابتداي سال جاري نيز از ۹۵ هزار ميليارد ريال به ۱۰۱ هزار ميليارد ريال افزايش داشته است و به همراه سود نقدي دريافتي بازدهي ۱۷ درصدي را براي صندوق ايجاد کرده است.
وي با اشاره به علل رشد بازدهي صندوق و افزايش ارزش روز دارايي آن، گفت: تمام اتفاقاتي که در پرتفوي صندوق رخ داده است ناشي از برنامه ريزي ها و استراتژي هايي بوده که اين مجموعه در راه افزايش بازده دارايي ها، عملياتي کرده است و تا حدي هم شرايط بازار در پيشبرد اين برنامه ها نقش داشته، چرا که هيچ فرد حرفه اي در بازار نمي تواند بگويد که در يک بازار کاملا منفي مي توان افزايش بازده داشت.
طهماسبي در خصوص نوع برنامه ريزي هاي انجام شده نيز اظهار داشت: اولين کار براي رسيدن به اهداف تعريف شده دسته بندي پرتفوي مجموعه صندوق بازنشستگي کشوري بود. براين اساس، بخشي از سهام موجود در پرتفوي از جمله پتروشيمي جم، گروه توسعه ملي، بيمه ملت و چند سهم ديگر که اثر بالايي در پرتفوي صندوق داشتند در گروه سهام استراتژيک دسته بندي شدند و برنامه هاي اصلي بازارگرداني بر آن ها متمرکز شد.
مديرعامل هلدينگ بانک،بیمه وسهام صندوق بازنشستگي کشوري در خصوص ساير گروه هاي اين دسته بندي نيز گفت: گروه ديگري از سهام صندوق مانند بيمه البرز، بيمه دانا، ايران خوردو و برخي پتروشيمي ها که ارزش بالايي داشتند، اما يا سهام استراتژيک نبودند يا سود نقدي بالايي نداشتند، در گروه دوم جاي گرفتند و گروه سوم نيز شامل ساير سهامي بود که به صورت خُرد در پرتفوي صندوق جاي داشتند.
وي ادامه داد: در اين دسته بندي ها مسائل مهمي وجود داشت؛ از جمله اين که اولويت صندوق اين بود که نقدينگي زيادي براي حمايت از سهام استفاده نشود و هيچ سهمي هم در مسير رشد، درگير مسائل حاشيه اي نشود.
طهماسبي گفت: عمده تمرکز هلدينگ مالي به گروه اول مربوط بود که مشکلات معاملاتي بالايي داشت که به هر ترتيب براي رسيدن به هدف گذاري هاي انجام شده، تلاش هاي زيادي صورت گرفت و در نهايت به نتيجه مورد نظر رسيد. 
طهماسبي با بيان اينکه مرحله بعدي تاسيس صندوق بازارگرداني بود، گفت: با توجه به اينکه نبايد منابع زيادي درگير خريد سهام مي شد، با همکاري شرکت هاي تامين سرمايه، تاسيس صندوق هاي بازارگرداني مورد توجه قرار کرفت و در اولين قدم، به طور مستقيم و غيرمستقيم توسط صندوق هاي بازارگرداني حدود ۲۴۰ ميليون سهام از بازار خريداري شد که موجب رشد سهام صندوق به صورت تدريجي شد.
وي با بيان اينکه يکي از اولويت هاي هلدينگ مالي، عدم رشد يکباره سهام و دوري از سفته بازي بود، اظهار داشت: تمامي معاملات اين صندوق به صورت الگوريتمي انجام مي شود که نشان دهنده نگاه برنامه ريزي شده به عمليات پرتفوي گرداني آن است.
طهماسبي ادامه داد: در خصوص ساير سهام نيز صندوق هايي از جمله صندوق بيمه ملت ايجاد شد که مجوز تاسيس آن اخذ و سرمايه آن نيز پرداخت شد؛ ضمن اينکه معاملات الگوريتم آن بزودي آغاز مي شود.
وي تصريح کرد: در همين راستا، صندوق جم نيز در حال دريافت مجوز هاي لازم است. کفش ملي هم با توجه به ارزش سهام و شناوري پايين، با کسب مجوز براي شناور سازي سهم از صندوق، در حال آماده سازي معاملات الگوريتم است و به زودي با راه اندازي اين معاملات، شناورسازي آن انجام خواهد شد که همين امر به افزايش ارزش سهام کمک شاياني مي کند.
طهماسبي گفت: در مورد سهام دسته دوم نيز مهم اين بود که اگر صندوق بازنشستگي کشوري در سهامي داراي کرسي هيات مديره نيست يا در زنجيره شرکت داراي صندوق استراتژيک نباشد، حتما بايد از نظر سود تقسيمي، ارزش نگهداري داشته باشد. به همين دليل در گروه دوم يا به سمت کسب کرسي يا فروش آن ها گام برداشته مي شود. 
وي يادآور شد: با توجه به اينکه برخي از سهام موجود ارزش استراتژيک نداشت يا با وجود ارزشمند بودن، سود تقسيمي مناسبي نداشت، خروج از آن ها در دستور کار قرار دارد تا با فروش اين نوع سهام، وجه حاصل از آن در سهام استراتژيک صندوق يا سهام با سود نقدي بالا سرمايه گذاري شود.
طهماسبي گفت: در دسته سوم نيز فروش و تبديل به نقد شدن سهام در بهترين زمان ممکن، از جمله سياست هاي هلدينگ بانک،بیمه وسهام صندوق بازنشستگي کشوري است.
منبع:www.cspf.irتعداد بازدید : 2136
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: دفتر یادگاری ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 19:21- 1399/5/19
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :

آدرس : خیابان مطهری، بعد از خیابان قائم مقام، شماره 251
تلفن تماس : +98 21 88 54 01 40 - 3            فکس : +98 21 88 53 01 00

               

 


تمامی حقوق این وب سایت برای هلدینگ بانک، بیمه و سهام محفوظ می باشد.
طراحی سایت و اجرا توسط شرکت پارس فناوران