:: چابک سازی ساختار مالی و سرمایه گذاری صندوق در 2 سال اخیر
مديرعامل هلدينگ مالي، بانکي و سهام صندوق بازنشستگي کشوري گفت: با تبديل شرکت هاي سرمايه گذاري موجود به صندوق ETF يا صندوق سرمايه گذاري مشترک و تشکيل يک شرکت فناوري اطلاعات در حوزه بانکي، بيمه و بازار سرمايه، ساختاري چابک و شفاف در اين هلدينگ ايجاد مي شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، محمود طهماسبي به مناسبت دومين سالگرد تاسيس هلدينگ مالي، بانکي و سهام صندوق بازنشستگي کشوري، اظهار داشت: تا دو سال پيش نهادي به نام هلدينگ مالي در صندوق بازنشستگي کشوري وجود نداشت و اين هلدينگ همه فعاليت ها و برنامه هاي خود مثل ساختارسازي، انتقال شرکت ها و کارهاي حاکميتي براي همه شرکت هاي جديد را از صفر شروع کرد. 
طهماسبي افزود: اکنون و پس از دو سال فعاليت اين هلدينگ، با حمايت هاي مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و صندوق بازنشستگي کشوري و با تلاش همکاران، به نقطه اي رسيده ايم که اين هلدينگ يکي از نهادهاي بزرگ اقتصادي، با پتانسيل بالا و اثرگذار در بازار مالي کشور محسوب مي شود. 
وي گفت: يکي از اقدامات مهم در دو سال اخير مساله «کنترل ريسک» در شرکت ها بود؛ چراکه هلدينگ مالي، بانکي و سهام صندوق بازنشستگي کشوري با شرکت هاي مالي چون کارگزاري، بيمه، ليزينگ و سرمايه گذاري ها سرو کار داشت که اين نوع شرکت ها با توجه به شرايط مالي و پولي کشور، از ريسک بالايي برخوردارند و به همين دليل محاسبه ريسک و احتمال موفقيت يا شکست هر طرح و برنامه سرمايه گذاري بسيار مورد توجه قرار گرفت و اين يک تفکر جديد بود. 
وي افزود: نتيجه اين تفکر، رسيدن شرکت ها به سودآوري مطلوب و شرايط مناسب از نظر مديريت ريسک است.
طهماسبي اظهار داشت: امسال سودآوري هلدينگ مالي و سه شرکتي که در محاسبات تلفيق اين هلدينگ محاسبه مي شوند، در آذرماه امسال که پايان سال مالي است به ۱۲۰ ميليارد تومان رسيد که نسبت به سال مالي گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است. اين محاسبات البته به غير از سود شرکت هاي ليزينگ و کارگزاري است که هنوز سهام آن ها به صورت رسمي به اين هلدينگ منتقل نشده است.
مديرعامل هلدينگ مالي، بانکي و سهام صندوق بازنشستگي کشوري همچنين با اشاره به مهم ترين اقدامات اين هلدينگ از زمان تاسيس تاکنون گفت: اولين حرکت و اقدام هلدينگ، اصلاح ساختار کارگزاري صباجهاد با توجه به شرايط نامناسب آن در سال هاي گذشته و خطر لغو مجوز از سوي سازمان بورس، بود. 
وي يادآور شد: اين کارگزاري با سرمايه سه ميليارد توماني، نزديک به ۵۰ ميليارد تومان اعتبار داده بود که با اقدامات انجام شده، در حال حاضر، اعتبار اين کارگزاري حدود ۲۰ ميليارد تومان است که با سرمايه ۱۰ ميليارد تومان و در حال ثبت، عملا با يک کارگزاري بدون ريسک سروکار داريم.
طهماسبي افزود: نيمي از اين ۲۰ ميليارد تومان اعتباري است که به شرکت هاي گروه داده شده و عملا ريسکي ندارد و مابقي هم اعتباراتي است که از گذشته باقي مانده و در حال تسويه آن هستيم، در واقع اعتبار جديدي به مشتريان حقيقي داده نشده است. 
وي گفت: برنامه اي که در کارگزاري صباجهاد دنبال مي شود، اجراي تمامي معاملات و تبادلات در بستر معاملات الگوريتمي و به صورت عمليات آنلاين است که از ابتداي سال آينده اجرا مي شود و پس از آن هيچ معامله اي به صورت دستي انجام نمي شود. 
طهماسبي، دومين اقدام و گام مهم هلدينگ مالي، بانکي و سهام صندوق بازنشستگي کشوري را راه اندازي ليزينگ عنوان کرد و گفت: با توجه به ريسک بالايي که ليزينگ در کشور دارد، تلاش شد که ارائه خدمات و محصولات ليزينگي با در نظر گرفتن احتمال سوخت شدن اعتبارات باشد.
وي افزود: براي اجراي اين سياست، تمامي فعاليت هاي ليزينگ بر مجموعه صندوق بازنشستگي کشوري و بازنشستگان تحت پوشش آن متمرکز شد که همين کار ريسک سوخت شدن منابع و اعتبارات را به صفر رساند. 
طهماسبي با بيان اينکه نوسازي ناوگان شرکت ايرانگردي و جهانگردي، تحويل کاميونت به شرکت پگاه و تخصيص ۲ هزار دستگاه خودرو به بازنشستگان کشوري از اقدامات مهم در اين زمينه است، ادامه داد: فروش خودروي ليزينگي به بازنشستگان کشوري از محل مطالبات انباشته چندين سال قبل صندوق از شرکت ايران خودرو انجام شد و با ارتباط و تعامل خوب بين اين دو نهاد، اعتبار خوبي از ايران خودرو دريافت شد به ويژه اينکه شرايط اعطاي خودرو نسبت به ساير طرح هاي ليزينگي، بسيار جذاب است.
وي همچنين به راه اندازي صندوق بازارگرداني براي سهام مجموعه صندوق اشاره کرد و گفت: اين کار به بالا رفتن ارزش پرتفوي صندوق در دو سال گذشته کمک شاياني کرده است.
مديرعامل هلدينگ مالي، بانکي و سهام صندوق بازنشستگي کشوري با اشاره به واگذاري سهام بيمه ملت به بيش از ۱۳۰ هزار بازنشسته عضو صندوق بازنشستگي کشوري نيز اظهار داشت: با اجراي اين طرح يک کرسي بيمه ملت به بيش از ۱۳۰ هزار بازنشسته کشوري اختصاص داده شد که با اين عمل، مديريت بيمه ملت به مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و صندوق بازنشستگي کشوري انتقال يافت. 
طهماسبي درباره آينده هلدينگ مالي، بانکي و سهام صندوق بازنشستگي کشوري نيز گفت: با توجه به تغيير فعاليت در بازار سرمايه و تحولات عظيمي که در اين بازار و حوزه مالي کشور شکل گرفته، تلاش مي شود تا در گام نخست، شرکت هاي سرمايه گذاري موجود به صندوق ETF يا صندوق سرمايه گذاري مشترک و قابل معامله در بورس تبديل شود. 
وي يادآور شد: با اجراي اين برنامه، علاوه بر کاهش بار هزينه بالا که از طريق بنگاه داري به هلدينگ وارد مي شد، شفافيت بيشتري براي پرتفوي خُرد صندوق و هلدينگ فراهم مي شود. دومين برنامه هلدينگ نيز تبديل يکي از شرکت هاي موجود به شرکت فناوري اطلاعات است تا بتوان از مزاياي روش هاي نوين بانکداري، بيمه و بازار سرمايه استفاده و همگام با تغييرات تکنولوژي حرکت کرد.
طهماسبي تاکيد کرد: با اين دو برنامه عملاً علاوه بر کوچک شدن هلدينگ مالي، بانکي و سهام صندوق بازنشستگي کشوري، با يک سيستم چابک و به روز براي آينده هلدينگ و تامين منابع مطمئن و پايدار براي صندوق بازنشستگي کشوري تلاش مي کنيم. 
خبرنگار: سيد بهنام اخوت پور
منبع:cspf.irتعداد بازدید : 2131
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: دفتر یادگاری ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 19:27- 1399/5/19
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :

آدرس : خیابان مطهری، بعد از خیابان قائم مقام، شماره 251
تلفن تماس : +98 21 88 54 01 40 - 3            فکس : +98 21 88 53 01 00

               

 


تمامی حقوق این وب سایت برای هلدینگ بانک، بیمه و سهام محفوظ می باشد.
طراحی سایت و اجرا توسط شرکت پارس فناوران