:: بهبود نظام کنترلی صندوق بازنشستگی برشرکت های هلدینگی وابسته

معاون سرمايه گذاري واموراقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري گفت:نظام کنترلي فعلي درصندوق بازنشستگي در خصوص شرکت هاي هلدينگي نسبت به گذشته کارآمدتر شده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، محمود شهشهاني پور، معاون سرمايه گذاري و امور اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري، در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: در حال حاضر صندوق بازنشستگي کشوري در ۱۸۷ شرکت سهام بالاي ۱ درصد دارد.
وي افزود: حق کنترل به زماني اطلاق مي شود که اکثريت کرسي هاي هيئت مديره را در اختيار داشته باشيم و هم اکنون صندوق بازنشستگي کشوري بر حدود ۵۶ شرکت اقتصادي وابسته به صندوق بازنشستگي حق کنترل دارد.
معاون سرمايه گذاري و امور اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري تصريح کرد: حق مديريت به اين مفهوم است که صندوق بازنشستگي با حداقل هاي کرسي در هيئت مديره حضور دارد و حق کنترل شرکت هاي مشترک، با سهامدار ديگري است.
شهشهاني پور خاطرنشان کرد: اگر حق کنترل صندوق بازنشستگي کشوري بر شرکت هاي وابسته بيشتر از تعداد شرکت هاي فعلي باشد، مشارکت در اخذ تصميمات عمده و تدوين استراتژي هاي کلان با صندوق بازنشستگي کشوري خواهد بود و شرکت هاي فوق تحت نظام کنترلي ما قرار مي گيرند.
وي ادامه داد: تا سال ۱۳۹۳ ، صندوق بازنشستگي کشوري تابع تصميم گيري هاي نظام مدون کنترل هلدينگي بود و از سال ۱۳۹۴ ، به بعد صندوق بازنشستگي کشوري آئين نامه اي تدوين کرد که بر اساس آن با راه اندازي هلدينگ هاي تخصصي، وضعيت عملکرد شرکت ها، تحت کنترل صندوق بازنشستگي در آمد.
معاون سرمايه گذاري و امور اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري يادآور شد: نتيجه کنترل بر شرکت هاي هلدينگي وابسته به صندوق بازنشستگي، علاوه بر کسب انتفاع مناسب تر نسبت به سنوات قبلي، در شرايط افول شاخص بورس به ويژه در سال ۹۵، باعث جلوگيري از کاهش ارزش سهام بورسي اين شرکت ها و در نهايت موجب افزايش قيمت اين سهام ها شد.
شهشهاني پور اظهار کرد: نظام کنترلي فعلي در صندوق بازنشستگي در خصوص شرکت هاي هلدينگي نسبت به قبل بهتر و کارآمدتر شده است و استراتژي هاي بهبود بخش در اين حوزه تدوين شده است.
وي تصريح کرد: تجربه نشان مي دهد که نظام کنترلي صندوق بازنشستگي کشوري، نسبت به قبل بهبود يافته است و البته نمي گوييم که در اين حوزه موفق بوده ايم اما به صراحت مي توان گفت که اين کنترل نسبت به قبل بهتر شده است.
معاون سرمايه گذاري و امور اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري اضافه کرد: بعضي از سرمايه گذاري ها داراي مزيت نسبي بيشتري هستند و به عنوان مثال بخشي از فعاليت حوزه صنعت صندوق بازنشستگي مثل صنعت ساختمان، مزيت نسبي ندارد و از طرف ديگر در بخش بازار سرمايه، حمل و نقل، انرژي و گردشگري مزيت نسبي وجود دارد.
شهشهاني پور يادآور شد: اگر صندوق بازنشستگي کشوري بتواند کنترل بخش هايي که مزيت نسبي را دارا هستند، در دست بگيرد، عملکرد بهتري را ارائه خواهد کرد.

منبع:www.cspf.irتعداد بازدید : 1746
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: دفتر یادگاری ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 19:40- 1399/5/19
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :

آدرس : خیابان مطهری، بعد از خیابان قائم مقام، شماره 251
تلفن تماس : +98 21 88 54 01 40 - 3            فکس : +98 21 88 53 01 00

               

 


تمامی حقوق این وب سایت برای هلدینگ بانک، بیمه و سهام محفوظ می باشد.
طراحی سایت و اجرا توسط شرکت پارس فناوران