THC

111

:: تکریم سالمندان نیازمند برنامه‌ریزی فرهنگی است/ بخشی از کتاب‌های درسی به تکریم سالمندان اختصاص یابد - 1402/07/19


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکریم سالمندان را نیازمند برنامه‌ریزی فرهنگی دانست و گفت: مطابق با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تکریم سالمندان ضروری است و این امر بُن‌مایه دینی دارد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دوازدهمین نشست شورای ملّی سالمندان با هدف سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در حوزه سالمندی، ابلاغ سند راهبردی و برنامه‌ریزی تحقق محیط دوستدار سالمند در ایران، مردمی‌سازی و تقویت بنیادهای فرزانگان به‌عنوان موسسات خیریه مردم‌نهاد فعال در حوزه سالمندی امروز سه‌شنبه ۱۸ مهرماه در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

«سیدصولت مرتضوی» در این نشست، عبور از دوران نوجوانی و جوانی و رسیدن به دوران سالمندی را ذات طبیعت دانست و گفت: لفظ بحران سالمندی لفظ زیبایی نیست؛ یکی از افتخارات ما این است که امید به زندگی از ۵۵ سال به ۷۵ سال رسیده است و باید اصطلاحات را نیز اصلاح کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: واژه‌ها در زمینه بازنشستگی باید تغییر کند. این ظلم است که به فرد ۵۵ ساله بگوییم بازنشسته شود؛ اکنون دیگر نمی‌توان گفت کسی که ۶۵ سال دارد پیر است بلکه به این رده سنی سالمندی جوان گفته می‌شود. باید از این افراد باتجربه استفاده کرد.

وی گفت: متاسفانه در حوزه فرهنگی سالمندان بی‌برنامگی وجود داشته است و باید در این زمینه توجه بیشتری داشته باشیم.

مرتضوی تأکید کرد: سالمند تکریم و معیشت می‌خواهد و نباید به‌گونه‌ای با سالمند برخورد کنیم که نگاهش به جیب دیگران باشد.

رئیس شورای ملّی سالمندان افزود: سالمندی را باید بالای ۷۰ سال دانست که این افراد اکنون تحت پوشش صندوق‌های حمایتی و یا بازنشسته هستند.

وی، خواستار ورود مبحث تکریم سالمندی به متون درسی شد و گفت: در متون درسی از دوران ابتدایی تا رده‌های بالاتر یک درس در هر پایه به مسئله تکریم سالمندان اختصاص داده شود. همچنین صندوق‌های بازنشستگی باید به اوقات فراغت سالمندان توجه کنند.

مرتضوی همچنین بر لزوم تغییر ساختار شورای ملّی سالمندان تأکید کرد.


تعداد بازدید : 830
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...